SIHIRBAZ - THE ILLUSIONIST


Geçtiğimiz hafta vizyona giren Sihirbaz (The Illusionist) adlı animasyon filminin fragmanını yazının devamındaki video'dan izleyebilirsiniz.

Efsanevi Fransız mim ustası, yönetmen ve oyuncu Jacques Tati, ölümünden yıllar sonra beyazperdede yeniden can buluyor, ama bu kez çizgi film haliyle.

Belleville'de Randevu filminin yönetmeni Sylvain Chomet'nin uyarladığı ve Berlin Film Festivali'nde dünya prömiyeri yapılan Sihirbaz, Tati'nin 1956'da büyük kızına bir mektup formunda yazdığı, çekilmemiş bir senaryosundan esinlenerek sinemaya kazandırılan bir canlandırma film.

Meşhur Sihirbaz, bu sahne sanatının nesli tükenmekte olan son temsilcilerindendir. İskoçya'da bir köy barında sanatını icra ederken Alice adında masum bir kızla tanışır ve ikisinin de hayatı değişir. Sahnede onu izleyen Alice, yaptıklarının gerçek sihir olduğunu sanarak kahramanımıza hayran kalır.

Not: Film açıklaması http://www.beyazperde.com/film/5296/Sihirbaz adresinden alınmıştır. Filmi izleyebileceğiniz sinema salonlarına Beyazperde aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=BMqpU7lUlLg


Yorumlar